Et dejligt nyt år 2025 med nyt fint kunsthåndværk og udstilling

Godt nytår
Tusind tak til alle vores kunder, til alle jer kunsthåndværkere
og designere, samt mine dygtige kollegaer, årets søde praktikanter,
og venner af butikken, for et rigtigt dejligt år 2024.

Jeg glæder mig hver dag over, at kunne dele min store passion
for kunsthåndværk med alle jer.
At kunne dele alle de smukke håndlavede “personligheder”
fra mange af mine dygtige kunsthåndværker kollegaer, med alle jer.

Jeg er dybt taknemmelig og meget glad for den dejlige respons
og de mange positive tilkendegivelser, jeg får af butikken,
-både fra jer kunder her i butikken og fra alle jer følgere på
Instagram og på Facebook, samt gennem webshoppen.

En stor TAK for årets fine presseomtaler i Guld og Ure og Boligliv.

Jeg glæder mig rigtig meget over at udvikle og udstille de nye
vævede tekstile værker. Jeg væver både på væven på mit
værksted, på min bordvæv i naturen og i butikken.

Jeg glæder mig til 2025 med mere nyt kunsthåndværk
og mine kommende udstillinger og kunsthåndværkermarkeder.
Nyt både fra kendte, såvel som fra helt nye kunsthåndværkere,
som jeg løbende byder velkommen til her i butikken.
Se her et udvalg af de nye ting og flere forskellige kopper.

Tak fordi I følger vil med her
og ellers glæder jeg mig meget, til at møde jer her i butikken.

Se min invitation til min udstilling i
SE – rum med Fernisering 7.2.24 kl.16-18 senere i nyhedsmailen.

De flotte farver på kopperne med de sjove hanke, kan prøves og mærkes i butikken. Se dem vinduet i butikken sammen med de skulpturelle lysestager og se bogopslaget på siderne med Louise Mathiessen i “Koppen og Keramikeren“

Kom forbi og se de flotte kopper med og uden hank, fra Claus Domine Hansen, udviklet i samarbejde med Simply Tea og oplev den flotte bog, med mange af butikkens og mine kollegers keramikere.
Glæd dig en inspirerede bog, -lige til en god
kop kaffe i din favorit kop og god weekend læsning.

KOPPEN OG KERAMIKEREN er en præsentation af 30 danske keramikere, der alle arbejder professionelt med udvikling og produktion af kaffekopper, tekopper.

Se lige de allerførste vintergækker der lyser op i flere, af de fine halvkuglevaser som Christine, C U Bendt keramik, kom forbi med.
Sammen med flere af hendes fine lågkrukker, finurlige kander samt
hendes helt nye kopper med hank.

Jeg glæder mig over at se de første vintergækker og over den fine akvarel fra Lærke Egefjord på januar måneds fødselsblomst kort, og flige om lidt februar som er en fin viol. Begge med fine ord bagpå.

Nye fine farver på smykker fra Scherning:
Lee Dangle øreringe og Lee Duo halskæde i forgyldt sterlingsølv.
Splash øreringe samt Sign og Sign Dotty ørestikker
i fine nye farver, med sterling sølv eller forgyldt sølv.

Se den nye fine blå farve på kopperne,
i 2 størrelser fra Odd Boys.
Kom og prøv og mærk den runde form i hånden i butikken.
Lunt Wallace og Sewell tørklæde i baggrunden.

Glare er svævende krystalophæng skabt med intention og bevidsthed, designet til at transformere fysiske rum og om arrangere indre strukturer.

​​Med æstetik og funktionalitet som omdrejningspunkt er det Glares mission at sprede lys og skønhed gennem unikke, håndlavede krystalarrangementer Fysikken lærer os, at det hvide lys består af en masse energibølger af forskellige frekvenser, der bevæger sig imellem hinanden i en kompleks sammensætning.
Når lyset passerer gennem prismet, brydes og adskilles de forskellige bølgelængder i en naturlig orden. Resultatet er spredningen af spektrummets farver fra rød til violet.

Igennem kvantemekanikken afsløres det for os,  at lyset besidder en dobbelt natur. Lyset udviser bølge-partikel-dualitet, hvilket betyder, at det både kan opfattes som bølger og som partikler. I erkendelsen af denne kompleksitet inviteres vi til at omfavne en virkelighed, hvor universet opererer på flere niveauer samtidigt.

Igennem kvantemekanikken bliver vi opfordret til at reflektere over de dybere spørgsmål om virkelighedens natur og vores plads i kosmos. Metafysikkeninviterer os til at overveje, hvordan vores forståelse af tid, rum og eksistens kan strækkes ud over den fysiske verden, som vi kender.
Kom oplev de nye ophæng i butikken !

Mine 1+1 Design Tokyo kaffe og the hætte i flere designs og i mange forskellige farver. Kom forbi og oplev butikkens flotte udvalg af personlige kaffe- og the kopper.
  • SOL over Aarhus
    Århus – Aros – Egå – Risskov – Højbjerg – Aarhus Ø
    Alle kopper er hånddrejet og dekoreret i hånden.

Dejlige farver på de flotte tørklæder fra Wallace#Sewell i mange smukke vævede mønstre og farvekombinationer i uld og i cashmere.
Farverne på smykkerne fra Scherning og Soi lyser også flot op.

Den nye spurvekop fra Studio Aarhus er skabt med inspiration fra den lille fine gråspurv med de smukke gråbrune farve nuancer.
Glasuren er meget foranderlig for hver ovn hun åbner,
så hver kop er et lille kunststykke.
Koppen er formet med kærlighed til håndværket og glaseret med egne, unikke glasurer.og er perfekt til at nyde din morgenkaffe eller eftermiddagste i ro og mag og lad den smukke natur indtage dit hjem

Oplev og mærk de flotte enkle og varme lækre 100 % uld bluser
og lette shirts fra Liselotte Hornstrup. Kom forbi og prøv dem.

Nyd de flotte former og den flettede hank på de fristende farver på koppen fra Kraki. Og nye Unicorn kopper i flotte farvekombinationer.
Kom og prøv og mærk dem i butikken.

Dejlige farver på de flotte tørklæder fra Wallace#Sewell i mange smukke vævede mønstre og farvekombinationer i uld og i cashmere.
Kombiner de flotte kontrastfarver og størrelser på armbånd fra Soi.

Dejlige rosa og gyldne farver på de flotte tørklæder fra Wallace#Sewell i mange smukke vævede mønstre i uld og i cashmere. Brune og rosa farver og størrelser på armbånd fra Soi.

Dejlige farver på de flotte tørklæder fra Wallace#Sewell i mange smukke vævede mønstre og farvekombinationer i uld og i cashmere.
Kombiner de flotte grønne farver og størrelser på armbånd fra Soi.

Se, mærk og oplev de nye fine kopper fra Viki Weiland,
med rund og kurvet eller cylinder form, samt en helt ny kop
med en fin detalje med lille kvadrat på siden af koppen.
Bakkerne er fra The Oak Men.

Kom og se den fine frøpapir Kalender for 2025

Kalenderen består af 1 forside og 12 sider (januar – december) af frøpapir, samt en bagside uden frø, som forklarer hvordan man planter papiret og hvilke blomsterfrø det indeholder.
Trykt med frugtfarve.
Alle siderne kan plantes efter brug i stedet for at ende som affald. Når du planter det, opløses papiret og frøene begynder at spire. Inden længe vil du se smukke blomster springe ud af det, der engang var et stykke papir.

14 x 10 cm, inkl. guldklemme og en træholder.

Lysestager fra We Adore med brunt og lyst ler med forskellige glasurer i skålen og de nye blå lysestager er fra Viki Weiland.

Blå himmel og Blå kopper
Nyd de blå farver og formerne på kopperne i vinduet, imens vi glæder os til at drikke kaffen udenfor på bænken i solen.
Kom forbi og find din favorit form, hank og glasur på koppen.

.

Mine 1+1 Design puder i farver der står godt til de fine nye produkter fra Bjarni Sigurdsson, både nye store vaser og opsatser, lysestager.

Mine 1+1 Design tasker er igen syet op i alle farverne,der er kombineret af mine tekstildesign Tokyo og Chicago.

1+1 Design puder i min serie TOKYO Line er her sammensat med flere andre modeller og farver til flere personlige stemninger af naturfarver, sammen med fint porcelæn fra butikken.

Indbydelse til min udstilling;

Natur fra lokation på sporbart skind,

                           vævet til nyt liv, båret frem

Helene Vonsild

Fernisering fredag den 7. februar kl. 16-18
se! udstillings- & projektrum

Hendrik Pontoppidans Gade 34B
8000 Århus C
www.se-rum.dk

Åbningstider i udstillingsperioden den 5. – 27. februar.
Lørdag 08/2 kl. 15-17
Lørdag 15/2 kl. 15-17
Lørdag 22/2 kl. 15-17
– eller efter aftale på tlf.: 40383860

På udstillingen præsenterer tekstilkunstner Helene Vonsild en serie sanselige værker, hvor sporbare rester af tyreskind kombineres med naturmaterialer og forvandles til skulpturelle og funktionelle beklædningsgenstande. Gennem sit fokus på bæredygtigt kunsthåndværk og
upcycling udforsker Vonsild det at “bære skind” som en nyfortolkning af samspillet mellem menneske og natur. Skindene, som bærer tydelige spor af dyrenes liv – ar, ridser og naturlige strukturer – integreres i værkerne.

Inspirationen henter hun blandt andet fra botanikken og antropologien. Materialer som strå, tang og siv væves og kombineres med skindet. Sammen skaber de en symbiose mellem naturens elementer og menneskets sansning. Disse materialer, indsamlet fra forskellige lokationer, danner grundlaget for værkerne, der forener liv, død og recycling. Alle materialer kan spores tilbage til
deres oprindelse, og skindene kan spores til specifikke tyre, hvor numre på skindet oplyser om tyrens fødested, opvækst og mere. Sporbarheden sikrer gennemsigtighed i værdikæden og udgør et centralt princip i projektet.
I februar 2023 præsenterede Helene Vonsild otte værker på modeller under Spoor-eventet på HEART Museum. Firmaet SPOOR havde doneret skindene og givet Vonsild kunstnerisk frihed til at arbejde med dem. Værkerne blev udstillet sammen med Rune Bosses installation Træfald og indgik i en visuel dialog med denne. Efterfølgende blev de vist hos PEJ Gruppen i Herning. Helene Vonsilds kunstværker balancerer mellem skulptur og beklædning, hvor skindets rå maskulinitet møder vævningens feminine detaljer. Tekstur, duft og taktilitet spiller en central rolle i at skabe en dyb forbindelse mellem natur, dyr og menneske.
Hendes arbejde vækker vores bevidsthed om relationen mellem natur og krop og skaber en stærk visuel dialog om vores fælles kulturhistorie.

Jeg er dybt taknemmelig for endnu et rigtig spændende år med kunsthåndværk og mine 1+1 Design tekstiler.
Jeg glæder mig til flere nye kunsthåndværkermarkeder i 2024.
Her ses min bod på Frue Plads, jeg deltog også på Parisermarkedet, Zonta i Silkeborg,  Møllestien og julestuen hos Malene Møller Hansen.

Jeg glæder mig meget over at udvikle nye vævede tekstile værker,
både på væven på mit værksted og i butikken, med focus på inspiration i naturen og lige nu mest hør.
I sommer dyrkede jeg 1×1 m hør. hvor jeg nød de flotte
blå blomster inden det blev høstet.

Jeg er meget glad og taknemmelig over at både butikken
1+1 Textil og Design er optaget, -og også jeg som Væver og Tekstildesigner, i Homo Faber Guide. Se linket.

Se mere på butikkens webside her;
www.1x1Textil

-og på min tekstildesigner og 1+1 Design webside
www.1x1Design.dk

Jeg er meget glad og beæret over at kunne fortælle, at jeg er blevet inkluderet i den prestigefyldte Homo Faber Guide.
Mange tak for at anerkende mit arbejde.

Vi er glade og stolte over at butikken, både er nævnt i
bogen Trap Danmark og nu også på HOMO FABER GUIDE.

En af mine væve, den digitale ARM væv, er flyttet ind i butikkens baglokale, således man kan følge med i processen på væven.

Billedet er taget af Martin Busborg.

Butikken

1+1 Textil & Design
Grønnegade 41
8000 Aarhus C
Tlf: 70 20 10 42

Åbningstider:
Man – tirsdag          kl. 11.00 – 17.30
Ons – torsdag         kl. 11.00 – 17.30
Fredag                    kl. 11.00 – 18.00
Lørdag                    kl. 10.00 – 14.00

Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Email
Email
Share Share
Forward Forward
Privatlivspolitik Cookiepolitik Vilkår og betingelser